Web Sitenizi Düzenli Olarak Güncelleyin
Güven, iş için hayati bir unsurdur. Potansiyel müşteriler, iş yapmış oldukları şirkete güvenebileceklerini hissetmeye ihtiyaç duyarlar ve bu önemli faktör de firmalara avantaj sağlar.
Şirketiniz güven duyulan bir marka izlenimi taşıyorsa, seçilmesi daha olasıdır. ‘Bir müşteri bir şirket ile kötü bir tecrübeye sahipse bunu 10 kişiye söyleme ihtimali vardır. Aynı şekilde de iyi bir tecrübeye sahipse 1 kişiye söyleme ihtimali vardır.’ denir. Bu sebeple, şirketinizin güven duyulan bir marka olarak öne çıkmasını sağlamak, olumsuz geri bildirimleri ve kötü bir müşteri algısını önleyebilir. Güvenilir bir marka olduğunuzu göstermek için izlemeniz gerekli olan yollar nelerdir?
Web Siteniz İçin Genel Şablonlar Kullanmayın

Öne çıkmak için markanıza benzeri olmayan bir avantaj sağlamak önemlidir. Yeni biriyle tanıştığımızda, üç saniye içinde onlar hakkında bir karar veririz. Birisi web sitenizi görüntülediğinde de bunun aynı şekilde geçerli olduğunu düşünmelisiniz.

Genel şablonların kullanımı, hayal gücü ve çaba eksikliğini göstermektedir. Unutulmaz benzeri olmayan bir stil geliştirmek, adınızı bir müşterinin zihninde ilk planda tutmak için faydalı bir yöntemdir

Referanslar Yoluyla Sosyal Kanıt Sağlayın

İnsanlar birbirlerine inanır. Mesleklere ön yargılı olunabilir ve ilk aşamada güven sağlanmayabilir. Markanızın güvenilirliğini ve kusursuz ürün tedariklerini yansıtan otantik müşteri yorumları sağlayabiliyorsanız, potansiyel müşteriye güven verecektir. Bu yüzden referanslarınızı göstermelisiniz.

Yararlı, Zengin ve Değer Tabanlı Bir İçerik Kaynağı Oluşturun

İnsanların ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almasını istersiniz. Web siteniz işiniz için bir vitrindir. Müşteriye sunduğunuz ürün hakkında derin bir bilgi vermeniz gerekir. Bu, online markanızı sadece bir ürün olarak değil bir marka olarak satmak manasına gelmektedir.

Müşteriyi çekmek ve onlara güven duyulan bir marka olduğunuzu düşündürmek için içerikleriniz önemlidir. Mükemmel bir hizmet sunduğunuzu, müşteri esaslı olduğunuzu ve müşterilerin sizin için önemli olduklarının güvenini verin.

Müşterilerin Size Ulaşmasını Kolaylaştırın

Bir müşteri markanıza taahhüt vermeye karar vermiş olduğunda, seçtikleri biçimde size ulaşabilmeleri gerekir. İletişim bilgilerinin açıkça gösterilmesi ve çeşitli iletişim ortamlarının sunulması gerekiyor. Telefon, Skype, e-posta, sosyal ağ ve iş adresi sunmanız gerekmektedir. Buna ilave olarak, sitenizde müşterinin sizden ne zaman haber alacağı konusunda realist bir zaman dilimi olduğundan emin olun.

Müşteriler, işletmelerin bir telefon görüşmesi yapabilmek için kendilerine yetecek kadar önemsiz olduğu izlenimi edinirse işinizi kaybedersiniz. Bunun iş dünyasındaki tavrınız olduğunu ve güven duyulan bir marka izlenimi yaratmanın hiçbir şey yapmadığını var ise yacaklar.

Web Sitenizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Web sitenizi düzenli şekilde güncellemek, online marka izlenimi vermiş olduğu için hayati önem arz etmektedir. Web sitesini yeni bilgilerle dolu tutun. Örneğin, sektörünüzün haberlerde büyük hikayeleri var ise, bu hikayelerin bağlantılarını ya da yorumlarını bir blogda ekleyin.

Web sitenizin stilini takip edin. Modern, şık ve işinizle aynı duyguya sahip bir çevrimiçi marka oluşturun. Hiçbir zaman güncel bilgi olmadığından emin olun ve artık alakalı olmayan şeyleri kaldırın.

Sosyal Medya Platformlarında Aktif Olun

Sosyal medya, günümüzün iş dünyasında çok büyük bir pazarlama aracıdır. Mümkün olduğu kadar çok platformda aktif olun. Bunların sitenizin beraberinde düzenli şekilde güncellendiğinden emin olun. Bir müşteri sosyal ağlarda bir varlık olduğunuzu hissederse, online markanıza yardım edecektir. Birçok kişi gün içinde devamlı sosyal ağ aktif ve sizin de müşterilerinizin düşündüğü profile uymanız gerekmektedir.

Gelen Yorumları Gösterin Ve Müşterilerinizi Yorum Göndermeye Teşvik Edin

Müşterilerinize, onların yorumlarını gösterin. Bununla beraber, kullanıcıların yorumların sahte olduğunu düşünmesi çok normaldir. Müşterilerinizin ürün ya da hizmetinizle ilgili tecrübelerini/ geri bildirimlerini sunmaları için bir yol sunmanız öneri edilir. Bu, internet sitenizde gönderilen yorumların ve referansların gerçekliğiyle ilgili beklentilerinizi yeniden sunar. Gerçek yorumları kişilerin isimleri ile kapsamlı bilgiye girmeden paylaşabilirsiniz.

Kitlenizi Anlattığınız Hikayelerin Merkezine Koyun

Müşteriler önemli hissetmek ister. Müşterinin işinizin kalbinde olduğunu hatırlamanız gerekir. Müşteri yoksa iş de yoktur, gelir de yoktur. Bu yüzden müşterilerinize önemli olduklarını hissettirmelisiniz.

Sonuç olarak, güven duyulan bir online marka elde etmek istiyorsanız bu 8 yolu muhakkak önemsemeli ve hiç birini atlamamalısınız.